Mašínovi

Ve středu 23. 5. měla proběhnout ve škole schůzka se Zdenou Mašínovou. Paní Zdena bohužel nepřijela, upadla a kvůli zranění byla hospitalizována v nemocnici. Beseda přesto nebyla zrušena. Místo paní Mašínové totiž přijel pan Jiří Cihlář, aby nám o tomto rodu něco pověděl.

Nejdříve nám pan Cihlář ukazoval fotografie a vyprávěl k nim zajímavé informace. Pak jsme se přes Skype spojili s panem Josefem Mašínem do Ameriky, ptali jme se ho na jeho život a na to, co si myslí o dnešní politické situaci jak České republiky, tak Spojených států amerických. Říkal nám, jak se mu povedlo odejít z republiky, jak se žije v USA. Proč se nechce vrátit zpět. Tento rozhovor se ovšem hodně prodloužil.

Následně pan Cihlář zavolal paní Zdeně Mašínové. Ta nám vyložila, že když její bratři odjeli,zatkli ji a když ji pustili, mohla dělat jen pomocné práce. Jedním z jejích příběhů byl zážitek, když se v roce 1968 měla sejít s bratrem v Dánsku a musela se rozhodnout, zda-li odjede do Spojených států nebo se vrátí zpět domů. Nakonec se rozhodla vrátit. Tím důvodem byla její babička, která se o ni starala, když bratři odešli a maminka zemřela v komunistickém vězení.

Dozvěděli jsme se zajímavé informace o rodině Mašínů, okolnostech jejich života za minulého režimu a odchodu do Spojených států amerických.Tímto článkem Vás zvu na další Hovory o historii, které se uskuteční v září.

Ondřej Soukup

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *