Hydroponie aneb kdo potřebuje hlínu?

Po delší odmlce (rok nikoho nezabije) se opět hlásíme s dalším snad zajímavým článkem (pokud se to dá tak nazývat).  Tématem, jak už nadpis napovídá, bude hydroponie.

Že jste o tom nikdy neslyšeli? Tak tedy, hydroponické pěstování je způsob pěstování, kdy rostlina neroste do půd, nýbrž přímo do živného roztoku (většinou voda s živinami).  Většinou se používají květináčky s děrováním, kam se vloží nejčastěji keramzit, nebo rockwool (minerální vata) dle potřeb rostliny a vloží se do vodní lázně. Po vyklíčení semen lze přidat do lázně živné látky (fosfor, dusík a jiné), dříve to však nedoporučuji. Další důležitou pomůckou pro úspěšnou hydroponii jest čerpadlo, které se bude starat o dostatečné prokysličení lázně, jinak hrozí vznik kořenového fungusu (plísně), či řas, které mohou způsobit úhyn rostlin a to v poměrně krátké době.

Image by <a href="https://pixabay.com/users/cepris-817345/?utm_source=link-attribution&utm_medium=referral&utm_campaign=image&utm_content=1204662">Cecep Risnandar</a> from <a href="https://pixabay.com/?utm_source=link-attribution&utm_medium=referral&utm_campaign=image&utm_content=1204662">Pixabay</a>

Možná si teď říkáte, proč že vám to vlastně vnucuji. Hydroponické pěstování rostlin je poměrně složitou disciplínou, o to lepší je však dosažený výsledek. Rostliny pěstované hydroponicky rostou rychleji, kvetou více a dá se poměrně dobře ovlivnit kvalita vypěstované rostliny, jelikož právě pěstitel dohlíží na všechny látka, kterých se rostlině dostává.

Nejdůležitějším argumentem je však, že to je jednoduše zábavnější, než klasické pěstování. Proto říkám, vezměte si kelímek od jogurtu, udělejte do něj pár dírek, vezměte kýbl od většího jogurtu, vyřežte ve víku díru, vložte do ní menší kelímek, napusťte vodu a s chutí začněte pěstovat.

Vojtěch Štěpánek

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *