Přesličky, aneb „Co to k čertu je?“

Dámy a pánové jaro je ve své vrcholné formě a to znamená, že nám rostou přesličky…….

Možná si říkáte „Jejda, o čem nám to tady zase mluví.“ Ale veřte, že vydáte-li se je hledat tak nebudete litovat. Z hlediska zařazení se jedná o výtrusné rostliny. Tyto rostliny se vyznačují poměrně zajímavou fyziologickou stavbou. Jejich stonek (lodyhu mám-li být přesný) pokrývají bočně srostlé přeslenitě uspořádané listy. A na vrcholu se tyčí výtrusnicový klas.

Pokud máte herbář, jistě oceníte alespoň jednu přesličku ve své sbírce. Najít je není vůbec těžké. Podle druhového jména lze lehce vyčíst, kde daný druh naleznete. Například Přesličku bahenní asi nebudete hledat na poli. Ve chvíli, kdy si vyberete druh, který chcete najít, stačí jen vydat se na cestu a pak už není vůbec těžké daný druh najít. Vzhledem k tomu, že jim naše mírné středoevropské podnebí naprosto vyhovuje vyskytují se zde ve velmi hojném množství.

Jaké přesličky můžeme vlastně hledat? Pokud se alespoň trochu zajímáte o botaniku, určitě tušíte alespoň o přesličce rolní, která se vyznačuje tím, že na jaře má jinou lodyhu než v létě. Pokud tedy hledáte jarní lodyhu přesličky rolní, musím vás zklamat. Kvůli vysokým teplotám začaly kvést dříve a už nyní mají letní lodyhu. Ale nezoufejte, na rozdíl od jarní má letní lodyha využití při zažívacích potížích………

Máte-li za domem les, pak je pro vás nejjednodušší nalézt přesličku lesní. Pokud jste při svých procházkách smrčinami narazili na jakýsi malinkatý stromeček (cca 8 až 20 cm), který neměl ani větve ani jehlice, pak jste měli to štěstí, že vás potkala přeslička.

A pokud se rádi brodíte v bahně nějaké tůně, pak je pro vás přeslička bahenní ideálním adeptem. Tuto rostlinu nelze přehlédnout. Rostou v obrovitánských koloniích v mokřadech a bažinách. Jsou ale jedovaté, takže prosím nejíst……….

Vojta Štěpánek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *