Jarní škola Fakulta tělesné výchovy a sportu a přírodovědecká fakulta

Jarní škola se snaží svým zájemcům splnit každé přání, a tak jsme ve čtvrtek navštívili fakulty zaměřené na přírodní vědy. Zatímco ve středu se vše točilo kolem humanitních studií, tak ve čtvrtek si přišli na své milovníci přírodních věd.

Naši první zastávkou byla fakulty tělovýchovy a sportu na Praze 6. Program začínal těsně před devátou. Paní magistra nás odvedla do jedné z laboratoří a podobně jako ve středu, tak i dnes nás nejprve čekala teoretická část a to opět v podobě přenášky. Paní magistra nám přednášela na téma diagnostické metody v dietologii. Že absolutně netušíte, o čem mluvím? Nevadí, my na tom byli podobně, ale paní magistra nám osvětlila, o co se jedná. Ve zkratce se jedná o metody, které zjišťují tělesné složení. Patří sem např.: kaliperace (měření tloušťky kožních řas), podvodní vážení a bioelektrická impedace. Poslední variantu, která je založena na šíření střídavého proudu biologickými strukturami, jsme si mohli na vlastní kůži vyzkoušet. Ano zní to sice hrozně, ale z vlastní zkušenosti mohu říci, že pokud člověk není extra citlivý, tak nic necítí. Ten proud má tak nízkou intenzitu, že ani nepoznáte, že vámi prochází.

Po této zajímavé zkušenosti jsme se vydali do jedné z učeben, kde nás opět čekala přednáška. Přednášející mluvil o zátěžových a výkonnostních testech, které dělají sportovci. Po této přednášce jsme se rozdělili na dvě skupiny. Jedna, ve složení Vojta Štěpánek, si šla do bazénu zaplavat a druhá, ve složení všichni ostatní, šla studovat rovnováhu. Jaké kousky prováděl Vojta v bazénu, to opravdu netuším, ale my ostatní jsme zjistili, jak dobře dokážeme udržet rovnováhu na různých vratkých věcech. A největší odvážlivci si mohli vyzkoušet speciální testy na zjištění rovnováhy. Tímto testováním byla naše návštěva fakulty ukončena a my se přesunuli na přírodovědeckou fakultu.

Na přírodovědecké fakultě jsme se vrátili o několik miliard let zpátky, konkrétně do doby vzniku Země. Od vzniku Země jsme pokračovali k prvním mikroorganismům a k prvním živočichům. Následoval přesun živočichů z moře na zem, až jsme se dostali k dinosaurům a k předchůdci člověka. U člověka jsme skončili a přesunuli jsme se do Chlupáčova muzea, kde jsme na vlastní oči mohli spatřit jedny z nejstarších rostlin a živočichů na světě. Dokonce jsme viděli i dinosaura, ale bohužel ne živého. K vidění byla pouze jeho kostra.

Přednášející nás také nechal nahlédnout pod pokličku paleontologie, kdy nám osvětlil, jaká práce stojí za tím, než se hotové fosílie umístí do muzea.

Touto návštěvou byla naše Jarní škola ukončena. Zakusili jsme co obnáší vysokoškolský život a alespoň trochu si udělali obrázek, co chceme/nechceme studovat.

 

Karolína Matoušková

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *