Pěšky africkou savanou 4 minuty čtení

Ráno jsme vyrazili po snídani v 9:00 směr novým zážitkům. Nejdříve je důležité informovat všechny naše spoluobčany o skutečnosti, že v Africe dochází ke změnám programu řekněme více nežli více flexibilně. 🙂
Vyrazili jsme na prohlídku do masajské vesnice, která se nacházela 3 km od nejbližší silnice. Po necelé hodině cesty nám autobusy zastavily na krajnici a byl vyhlášen výstup z autobusu. Čekal nás první trek po africké savaně, a uvidíme zda bude poslední. Co je nutné podotknout je fakt, že jsme byli jediná velká skupina, která kdy pěšky navštívila tato zákoutí místní savany.

Vyrazili jsme nejdříve za vedení našich českých průvodců směrem do nitra savany. Posléze se k nám přidali tři masajové, kteří nám byli průvodci touto nádhernou krajinou. Na jedné straně se nad námi tyčily vulkanické kopce a na straně druhé jsme měli výhled na jezero Manyara, které se nachází ve stejnojmenném národním parku Manyara v příkopové propadlině. Cesta vedle néé úplně zpevněným terénem, a byla relativně náročná, ale všichni ji s menšími či většími připomínkami zvládli. Při naší procházce jsme se dozvěděli něco o léčivých bylinách, stromech a také o ovoci, které masajové využívají pro nejrůznější účely. Po cestě jsme také obdivovali stádo zeber, a tudíž jsme z africké zvířeny viděli kromě levhartů již všechny zástupce zvířecí říše. Samozřejmě jak to již na prakticích bývá zvykem, je nutné po cestě studovat. Vzhledem k tomu, že s sebou máme i studenty Univerzity Karlovy jakožto pomocné síly k výuce na praktiku, dozvěděli jsme se něco od Milana Míka o skladbě půdy a o místních půdních horizontech a jejich podmínkách.
V masajské vesnici nám bylo představeno jak masajové žijí, jaké jsou jejich tradice a studenti ve skupinách připravovali dotazníkové šetření, které jim bylo umožněno použít a výsledky dotazníkového šetření využijí pro své práce na pracovních listech a ke zpracování závěrečné zprávy z praktika. Na konci naší procházky jsme měli umožněno navštívit masajská obydlí a na závěr jsme si nakoupili nějaké ručně vyrobené náramky.
Čekal nás návrat zpět do hotelu, kde nás čekal vydatný oběd v podobě tradičního pokrmu Ugali, na kterém jsme si po náročném výletu pochutnali. Dali jsme si hodinovou pauzičku, a vydali se směr na vyhlídku, ze které jsme obdivovali jezero Manyara – viděli jsme někteří na dálku za pomoci půjčeného dalekohledu hrochy, pakoně a stádo slonů. Poté co jsme se naobdivovali, jsme opět vyrazili na cestu, tentokráte na pravidelný čtvrteční masajský trh. Zkušenost to byla neuvěřitelná a opravdu dost nepopsatelná, na každého působil trh jiným dojmem. Na trhu jsme ochutnali pečenou kozu a ovci, koupili si limču v lahvi a spokojeně se nasvačili. 🙂
Na konci trhu jsme se vydali s dětmi ještě jednou za makondovskými řezbáři, kde si děti nakoupily první suvenýry vyřezávané z ebenového a teakového dřeva. Nádherná ruční práce.
Dnešní večer jsme již nepracovali, protože a jelikož jsme byli všichni unavení, a navíc nás zítra čeká dlouhá cesta skrz Tanzanii směrem na východ.

Zítřejší program: 8,30 odjezd směr Arusha, kde se podíváme do culture heritage center, naobědváme se a vyrazíme směr horké prameny, které se nacházejí mezi Arushou a Moshi. V Moshi zakončíme naší cestu ubytováním se, večeří a vydatným spánkem.

Děkujeme za přízeň. Jediný zdravotní problém, který se vyskytuje jsou rajčatové obličeje a různé další části těl všech účastníků 🙂 Jinak žádné jiné komplikace nejsou a všichni jsme spokojeni a nasáváme atmosféru Afriky plnými doušky. Se zítřejším reportem se přihlásí skupina studentů ze skupiny paní kolegyně Glogrové, těšte se!

Za učitelský tým
Tereza Bočanová


Profilový obrázek
Příspěvek vytvořen 17

Napsat komentář

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
%d blogerům se to líbí: