V kraji Kilimanjara 4 minuty čtení

Sobotní den začal jako vždy lahodnou snídaní v hotelovém komplexu Midlands. Poté jsme vyrazili vstříc novým dobrodružstvím na kávovou plantáž.

Dozvěděli jsme se něco o historii, procesu zpracování a současnosti výroby kávy v Tanzanii. Navštívili jsme také univerzitní kampus „College of African Wildlife Management Mweka“. Dozvěděli jsme se, že se na univerzitě i přesto, že je státní, platí na africké poměry vcelku vysoké školné. Studuje zde 700 studentů z celého světa (USA, Kanada, Velká Británie, Švédsko, Finsko, Austrálie, Japonsko a mnoho států Afriky). V případě, že studium zvládnou v jedno-, dvou- či tříletém programu, mohou následně pracovat jako průvodci v národních parcích po celém světě, především ve východní Africe. Poslední dopolední zastávkou bylo výchozí místo do národního parku Kilimanjaro, odkud mohou vášniví horolezci a horští nadšenci za pomoci místních průvodců putovat až k nejvyššímu vrcholu, kterým je Uhuru (5895 m n.m.). Poté byl na programu výtečný oběd u majitele cestovní agentury, která nám zajišťuje zajímavý program po celou dobu naší výpravy.

Po obědě nás čekala návštěva lokálních pěstitelů kávy Arabica v oblasti Kilimanjara. Oblast nejvyšší hory Tanzanie má velmi výhodné podmínky pro pěstování právě této výše zmíněné odrůdy kávy. Od počátku 20. století se pěstování a zpracování v této oblasti věnují členové místního kmene Chagga. Zažili jsme neskutečnou podívanou, když nám členové kmene předávali své dovednosti z procesu výroby kávy. Při celém procesu zpracování kávy nám zpívali do rytmu. Na konci jsme měli možnost výsledek našeho snažení ochutnat a kdo chtěl, tak si mohl zakoupit čerstvě praženou kávu v dárkovém balení.

Odtud jsme se vydali směrem k vodopádům Materuni. Cesta byla poněkud náročná, protože celé dopoledne v této oblasti pršelo. Po celou cestu nás doprovázeli zkušení místní obyvatelé, kteří nám předvedli dokonalé přednášky o místní fauně a floře, nechali si nás osahat všechny listy všech keřů, stromů a rostlin, které jsou typické pro tuto horskou tropickou oblast. Jakmile se nám poprvé ukázaly vodopády na obzoru, byl to nezapomenutelný zážitek, který se vám pokusíme zprostředkovat alespoň v podobě fotografií. Voda, která z vodopádů stéká, je voda z ledovce, a tudíž je i patřičně studená, možno říci skutečně ledová. Většina studentů se odvážila si zaplavat pod vodopády a kdo si nezaplaval, ten byl i tak promočený na kost, ale za ten zážitek to rozhodně stálo!

Poté, co jsme viděli, že se pomalu chýlí světlá část dne ke konci, museli jsme trošku přidat a skupinu rozdělit na menší části a postupně se vracet do autobusu. Cestou z Kilimanjara jsme viděli ve tmě světélkující město Moshi, kde právě pobýváme. V autobuse panovala parádní nálada. Celý autobus zpíval nejrůznější písně a do rytmu písní se tleskalo a juchalo. Prostě báječná atmosféra. Vzhledem k tomu, že jsme vypadali jako prasátka, nemohli jsme vyrazit na večeři v tom stavu, v kterém jsme se dostali od vodopádů, a bylo nutno se převléknout. Tuto akci jsme zvládli během několika málo minut a vyrazilo se na báječnou večeři.

Dnes se již nestudovalo, protože jsme se studenty rozhodli, že bychom si rádi pobyt prodloužili na celých 90 dní, po které máme platné vízum. Kdyby byl někdo z řad rodičů významně proti, tak ač neradi,  vyšleme potomka směrem ku Praze v plánovaném termínu. 😊😊😊

Zítřejší program je vcelku oddechový, čeká nás v 9:00 snídaně, v 10:00 odjezd na velikonoční mši a odpoledne návštěva místního koupaliště. Před večeří ještě plánujeme prohlídku zajímavých míst v Moshi.

Užívejte Velikonoce ve zdraví a pohodě. U nás hakuna matata!

Za učitelský tým Terka Bočanová

Profilový obrázek
Příspěvek vytvořen 17

Napsat komentář

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
%d blogerům se to líbí: