Finsko – Den druhý

Ráno jsme začali snídani v místním Youth center Villa Elba. Po snídani nás čekalo přivítání ředitelkou tohoto centra. Pote co nás přivítala, nás seznámila se stručnou historií Finska a jejími milníky. Městečko Kokkola bylo založeno v roce 1620 a v příštím roce oslaví 400 let od svého založení. Leží v severní části Botnického zálivu, který je součástí Baltského moře. Lide v teto oblasti byli významnými podaří, a díky tomu byl v Kokkole vyhlášený mezinárodní přístav, který za 400 let 3x změnil své místo. 
Kokkola díky své poloze byla první oblastí ve Finsku, ve které vznikala první letní sídla. 
Co je to Youth center? 
Jedna se o centrum pro mladé, tak jak je z názvu patrné. Tato centra vznikala  Finsku od roku 1982, přičemž první iniciativa vzešla v roce 1975 jako podpora národní a mezinárodní mobility mladých lidí. Další centra na sebe nenechala čekat se svým vznikem (1983, 1991, 1993, 1994, 2000). Dohromady je jich dnes devět, a jsou rovnoměrně rozmístěny po celém uzení Finska. 
Tato centra jsou vystavena na dvou základních principech – 1. Podpora růstu mladého jedince na základě pozitivních zkušeností a atmosféry. 2. Na podpoře učitelů v jejich práci, stejně jako podpoře mladých a vedoucích pracovníků. Veškerá tato podpora se děje na místní úrovni, národní úrovni i na úrovni mezinárodní. 
Týmy v těchto centrech jsou složeny ze tří složek: 1. Experti = pedagogové, 2. Lidé zajišťující služby v centrech – jídlo, ubytování a další; 3. Administrace. 
S proč to tedy Finové dělají? Uvědomují si, že se svět rychle mění a je zapotřebí na tuto situaci reagovat. Velkou výhodou je, že ve všech aktivitách jsou školy a centra pro mládež podporována státem. Centra pro mládež pracují v projektech, partnerstvích a snaží se vytvářet co nejvíc sítí mezi sebou, napříč školami atd. Hlavními tématy rezonujícími v těchto centrech a na školách jsou: minimalizace odpadu z jídla a odpadu celkově a udržitelná energie. V centrech pro mládež pracují také stážisti, nezaměstnaní, studenti, trenéři, mládež z programů evropských solidarity a také lidé, kteří si zde mohou plnit civilní služba. Konkrétně centrum Kokkola získává z programu Erasmus 670000 € a z ostatních grantů získají 480000€ ročně. Na internetových stránkách se dají dohledat možnosti co za pobyty si zde můžeme rezervovat. (Je vám zřejmě jasné, že Finsko by mohlo být naší příští destinací na zahraniční výjezd, vzhledem k tomu, že studenti ze všech koutů světa jsou osvobozeni od daní.) 
S naším průvodcem Marrkem jsme absolvovali hned několik aktivit, které se dají podnikat se studenty venku. Kreslili jsme si CD se zvuky lesa, představovali jsme se jako lesní zvířata s počínajícím písmenem od našeho prvního písmene ve jméně. Našli jsme si kamínek, který jsme si se zavřenými oči osahali, vložili jsme ho do pytlíku, ten se promíchal a bylo zapotřebí si ho po hmatu zase najít. Šli jsme v řadě za sebou po lesní cestě a seznamovali jsme ostatní s tím co vidíme, slyšíme, cítíme, na co si můžeme sáhnout a co můžeme ochutnat. Do malého kalíšku jsme sbírali vše co nás zaujalo a účelem bylo nasbírat tolik přírodního materiálu, aby byly cítit všelijaké vůně. Zahráli jsme si na losy – podobná hra jako rybičky, ale na jedné straně máme losy a na druhé máme zdroje potřebné k životu. Demonstrovali jsme na této hře přirozený přírůstek losí populace, který se pohybuje v sinusoidě. 
Po odpoledním programu jsme s pár kolegy vyrazili na kole (taková kola pamatují především naši rodiče) na druhý břeh odkud byl nádherný výhled. Po cestě jsme obdivovali místní architekturu. Po návratu jsme se nevečeřeli, zreflektovali jsme první den v terénu a vyrazili diskutovat o možnostech zařazení té či oné aktivity do našich hodin. 

Autor příspěvku: Tereza Bočanová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *