Finsko – den první


V neděli v 9:30 jsme se setkali se všemi účastníky na letišti Václava Havla na Terminálu 2. Vzhledem k tomu, že dnes ráno jsme se na letišti sešli všichni co jsme chtěli někam odcestovat, otevíraly se vstupy k odbavení  po různu, a tak si nás chvilku na letišti přehazovali jako horký brambor. Odbavení zavazadel proběhlo vcelku rychle, a tak jsme mohli pokračovat na kontrolu a vstup do letištního prostoru. A mohlo se pokračovat směrem k naší Gate, kterou bylo D4. Letěli jsme s finskou společností Finnair. Cesta netrvala dlouho a již za 2h jsme přistáli v Helsinkách. Na letišti byl rozchod, a tak jsme se všichni vydali něco zakousnout. V 16:25 jsme se nalodili na palubu letištního autobusu, který nás pro překvapení všech dovezl k malému letadélku společnosti Nordic Regional Airlines. 

Cesta letadlem byla boží, i přesto že byla neskutečně hlučná. Letěli jsme relativně vysoko nad slohovitou podzimní oblačností, což nám znemožňovalo na mnoha úsecích sledovat překrásnou zalesněnou podzimní krajinu. V místech, kde přes několik vrstev oblaků prosvítala dech beroucí krajina, jsme se snažili přes malá okénka našeho miniletadla vyfotit tuto fenomenální jezerní krajinu. Letecké pohledy na Finsko se dozajista neomrzí žádnému fanouškovi čisté přírody, a kde jinde než tady máme možnost potvrdit, že starý známý a zeměpisáři omýlaný fakt, že Finskou je zemí tisíců jezer, je platný.
Na cestě z Helsinek do Kokkoly, do místa našeho výcviku jsme na trase absolvovali jednu zastávku v městečku Jyvaskyla. Během vystupování místních obyvatel se ozval burácivý, až ohlušující zvuk finských stíhaček, které zde dost pravděpodobně mají své sídlo. Pohled to byl opět výjimečný.
Vzhledem k tomu, že v Kokkole je středisko Viola Elba, v němž jsme ubytovaní, kousek za městem, bylo zapotřebí se do něho přepravit za pomoci autobusu, který na nás na letišti čekal. 

Možnost vycestovat s projektem NIDV právě do Finska, do „Mekky“ evropského školství je jedinečná. Vycestovalo nás v rámci tématu GRV – globální rozvojové vzdělávání 12 učitelů, potažmo i ředitelů různých stupňů vzdělávacího systému a dva pracovníci NIDV, kteří se po celý pobyt na severu Evropy budou starat o naše pohodlí. 

Prozatím jsme všichni kolegové konstatovali, že v současné době, kdy ve státech světa rezonuje potřeba chránit životní prostředí, jsme za tuto cestu Praha-Kokkola třikrát vzlétli letadlem. Popravdě, kdyby jsme cestu absolvovali jakkoli jinak, jistě by bohužel nešlo jen o týdenní akci. Je v dnešní době vůbec možné natolik omezit leteckou dopravu ku spokojenosti všech lidí a naší přírody, potažmo planety tak, aby se lidé v krátkém čase dostali přes velké vzdálenosti, které často lidé právě tady na severu Evropy, na ostrovních státech či ve Spojených státech musí absolvovat téměř denně?

Večer jsme měli připraven snack po příjezdu, a předali jsme si podrobný program našeho výcviku. Prodiskutovali jsme  současnou podobu české společnosti, české politické scény a českého školství a pobavili jsme se o tom, co bychom si odsud ze severu rádi odvezli do svých škol.

Autor příspěvku: Tereza Bočanová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *